· 

APGRIEZTO POZĪCIJU BURVĪBA LAKATOS

Viens no iemesliem, kāpēc mani personīgi uzrunāja gaisa joga, bija iespēja "pakarāties ar galvu uz leju". Pie tam, nevis uzliekot visu ķermeņa svaru pleciem vai rokām, kā tas ir tradicionālā jogas galvas vai roku stājā, bet gan pilnīgi atslābinot visus muskuļus un uzticot savu ķermeņa svaru lakatam. Jogotāji, kas regulāri apmeklē gaisa jogas nodarbības, atdzīst, ka tieši pozīcija lakatā ar galvu uz leju izraisa patīkamu atkarību - pēc pāris izlaistām nodarbībām tieši šī pozīcija nereti izraisa vislielāko prieku, atslābumu un labsajūtu. Šoreiz padalos ar tulkojumu manuprāt visnotaļ saprotami uzrakstītam rakstam par šīs pozīcijas anatomiskajiem un fizioloģiskajiem labumiem. 

 

10 iemesli, kāpēc ir vērts sevi iekārt lakatā ar galvu uz leju

Teksts Paul Lauener, raksts no Om Magazine, Issue 41

 

Stājas uzlabošana

Problēma: Gravitāte veicina stājas pasliktināšanos, nepārtraukti velkot Tevi tuvāk zemes centram, tādējādi apaļojot muguras augšdaļu un apakšdaļu. Pēc pāris gadiem sēdoša darba nepareizā pozā Tu sāc līdzināties embrijam ar klaviatūru.

Risinājums: Kad Tu karājies ar galvu uz leju, gravitāte izstiepj Tevi kā stīgu un ar laiku piešķir Tev to eleganto atvērtā krūšukurvja stāju.

 

Stiprinot skoliozi

Ilgus gadus nēsājot rokassomiņas vai krustojot kājas vienā veidā, Tava mugura izliecas uz labo vai kreiso pusi. Karāšanās ar galvu uz lejuTevi sakrata un laika gaitā gravitāte izstiepj Tevi pareizā virzienā.

 

Izstiepj starpskriemeļu diskus (un pastiepj Tevi garāku)

Problēma: Tavi starpskriemeļu diski ir kā mazas ūdensgultas, kas pildītas ar amortizējošu želeju, un kam nepieciešama nepārtraukta papildināšana ar ūdeni. Iztēlojies, ka centies uzpildīt ūdensgultu, ja uz tās guļ Tavs smagākais no draugiem. Tas būtu diezgan sarežģīti.

Risinājums: Karāšanās ar ar galvu uz leju rada telpu starp taviem muguras skriemeļiem un atļauj diskiem uzsūkt mitrumu un saglabāt savu biezumu. Tātad – dzer ūdeni, karājies ar galvu uz leju un kļūsti garāks.

 

Uzlabo locītavu veselību

Saites, locītavu kapsulas un skrimšļu spilventiņi nosedz Tavas locītavas, lai to kauli neberztos viens pret otru vai locītava neizietu no vietas. Kad Tu stāvi ierastā stāvus pozīcijā, Tavs svars rada spiedienu uz locītavām, bet, kad Tu apgriezies, tās var dekompresēties un atvērties. Šī kompresija un dekompresija veicina sinoviālo škidrumu kapsulās ieeļļot kustību un uzturēt locītavu audus atsperīgus un veselīgus.

 

Samazina spiedienu uz nerviem

Problēma: Nervu, kas iet caur visu ķermeni, izcelsme ir starp skriemeļiem. Ja gravitāte uzvar cīņā par Tevis saplacināšanu, un Tavi skriemeļi un muguras muskuļi ir saspiesti, arī nervu saknes var tikt ietekmētas. Tas var izpausties kā elektrošoka sajūtas un strauja muskuļu savilkšanās mugurkaula apvidū, jo muguras smadzenes jūtas apdraudētas. Tas var radīt sāpes arī jebkurā vietā nerva garumā. Išiass – pulsējoša sāpes lejup pa kāju – ir viena no izplatītākajām šī iemesla radītajām problēmām.

Risinājums: Karājoties ar galvu uz leju, samazinās spiediens uz starpskriemeļu diskiem, kā arī šāda pozīcija ļauj tiem uzpildīties ar škidrumu, palielinot telpu starp skriemeļiem un samazinot spiedienu uz nerviem.

 

Izmanto gravitāti pašmasāžai

Torakolumbālā (krūšu un jostas daļas) fascija (mīksto saistaudu tīkls, kas apņem visus mūsu ķermeņa orgānus un orgānu sistēmas) savieno ķermeņa augšdaļu ar kājām un nosaka lielu daļu no tā, kā mēs kustamies. Saspringta muguras lejasdaļas fascija var būt iemesls stājas nelīdzsvarotībai un skriemeļu kompresijai. Gaisa jogas lakats, novietots cieši pāri krusta kaulam un jostas vietai, iegrimst fascijā un izmanto gravitāti un Tavu ķermeņa svaru, lai sniegtu lokālu masāžu un atslābinātu stīvos fasciālos audus. Tas var momentāli palielināt telpu muguras lejasdaļā un uzlabot šķidrumu kustību tajā.

 

Neiromuskulārais efekts

Problēma: Viens to Tavas muguras lejasdaļas nerviem rada svilšanas sajūtu un tam apkārt esošie muskuļi ir savilkti.

Risinājums: Pakarājies ar galvu uz leju. Gaisa jogas lakata radītais spiediens iespiežas dziļi muguras lejasdaļas muskuļos, stimulējot arī sāpošā nerva darbību. Tas ir intensīvs risinājums un sākumā iespējams jutīsi elektrošoka sajūtu, jo lokalizētais kontakts būs iztraucējis nerva normālo darbību un muskulis varēs sākt atlsābt. Pārņem lieliska atbrīvojuma sajūta no nepatīkamā spiediena, līdzīgi kā akupunktūrā. Šis var atbrīvot arī no hroniskiem muskuļu mezgliem un nomirušām muskuļaudu šķiedrām un veicināt asins pieplūdi šai vietā, veicinot muskuļšķiedru atjaunošanos.

 

Relaksācija un muskuļu attīrīšana

Daži cilvēki nepārtraukti izskatās itkā kratītu plecus, sakot “Es nezinu”. Visticamāk, to izraisa stress, kura rezultātā muskuļi ir savilkti.

Problēma: Muskuļšķiedrām nepārtraukti savelkoties, samazinās asins pieplūde, kā rezultātā tie nesaņem pieteikamā daudzumā skābekli, lai nodrošinātu atbilstošu muskuļu darbību. Tā kā muskulis nestrādā, nav arī atslābināšanās un savilkšanās darbība, kas ļautu limfātiskajai sistēmai izpumpēt atkritumu ķimikālijas prom no muskuļiem atpakaļ asinīs.

Risinājums: Karāšanās ar kājām gaisā izmanto gravitāti, lai izvadītu atkritumu ķimikālijas caur limfātisko sistēmu uz izejas punktiem krūšukurvī, lai caur tiem tās nonāktu karidovaskulārajā sistēmā. Ierasti, limfātiskajai sistēmai ir jāstrādā pretēji gravitātei un tā negūst tādu labumu no sirds sūknēšanas, kā kardiovaskulārā sistēma. Un arī, tā kā muskulis apgrieztajā pozīcijā ir izstiepts, rodas vairāk vietas asiņu ieplūšanai muskulī, lai nodrošinātu veselīgu muskuļa darbību.

 

Meditācija

Noņem pasaules smagumu no saviem pleciem. Apgriezto asanu laikā karājoties lakatā, Tavi muskuļi piepeši var atslābt, jo tiem nav vajadzības pildīt savus ikdienas pienākumus, noturot Tevi vertikāli un līdzsvarā. Tā kā muskuļiem nav nepieciešamība savilkties, Golgi cīpslu sensoram, kura uzdevums ir aizsargāt cīpslas no plīsumiem pārmērīgu muskuļu kontrakciju gadījumā, arī nav jāstrādā. Tavi muskuļi stiepjas pasīvi. Tā kā stiepšanās ir lēna un maiga, sensoriem, kuriem jāaizsargā no muskuļu plīsumiem, “muskuļu vārpstām”, arī ir samazināta slodze. Tā kā sensoriem muguras lejasdaļā ir mazāk darāmā, nerviem nav nepieciešams sūtīt tik daudz elektrisko signālu uz un no muguras smadzenēm. To sauc par “elektromiogrāfijas” (EMG) redukciju. Samazināts EMG nozīmē, ka Tavi muskuļi ir mierīgāki un ķermenis mazāk aktīvs, un Tavam prātam ir iespēja apklust un nomierināties. Arī līdzsvara sajūta iekšējā ausī, kas strādā kopā ar Tavām acīm un muskuļiem, lai Tu nenokristu no kājām, nav nepieciešama. Tātad, karājies, nedomā par līdzsvaru un izbaudi!

 

Mosties

Atrašanās ar galvu uz leju atvieglo asiņu nokļūšanu smadzenēs un pabaro tās ar asinīm un skābekli, kas nepieciešams optimālai smadzeņu darbībai.