ASKĒZES

Pratjahara- sajūtu novirzīšana no ārējiem kairinātājiem (baudu objektiem).
Šajā jogas pakāpē māceklis apgūst kontroli pār savām sajūtām. Mērķis ir atbrīvot prātu no visām nevajadzīgajām vēlmēm, kas vērstas uz jutekļu apmierināšanu, un radīt vēlmi tiekties pēc garīgās, dievišķās apziņas. Ja tas netiks izdarīts, tad nākamā jogas pakāpe Dhārana jeb koncentrēšanās nebūs pilnībā sasniedzama. Parasti, lai sasniegtu šo jogas pakāpi, māceklis dodas kalnos un dzīvo viens, kur cenšas sevī izskaust visas vēlmes, kas vērstas uz materiālās baudas gūšanu. Tas nepieciešams, lai pārrautu saikni ar laicīgo pasauli, kas ir piepildīta ar dažādām pilnīgi nevajadzīgām baudām. Esot ilgi prom no civilizācijas, māceklis itin viegli spēj aizmirst šīs liekās sajūtas. Viņš dzīvo vienkārši, domā par garīgām lietām.
Jogā pastāv arī citas pratjaharas metodes- Mudras, bandhas, joga-nidra un citas tehnikas, kas māca novirzīt prātu no sajūtām.

Informācijas avots: A.Meredova (Atma Svarup) lekcijas. Materiālu pārpublicēšana un izmantošana atļauta tikai ar atbilstošām atsaucēm un  Centra "ATMA" rakstisku piekrišanu. Kontakti: atma.lv@gmail.com. Paldies par sapratni!